[adrotate group="1"]

Základna na Měsíci bude potřebovat trvalý zdroj energie, Rolls–Royce staví pro tuto misi jaderný mikroreaktor

Nejčtenější

Klíčovým prvkem pro trvalou přítomnost člověka na Měsíci je zdroj energie, který bude napájet lunární základnu. Britská společnost Rolls-Royce získala od Britské vesmírné agentury  (UKSA) kontrakt na stavbu speciálního mikroreaktoru právě pro měsíční základnu.

Vědci a inženýři společnosti Rolls-Royce pracují na programu mikroreaktorů, jehož cílem je vyvinout technologii, která poskytne energii potřebnou pro život a práci lidí na Měsíci. Všechny vesmírné mise jsou totiž životně závislé na zdroji energie, který podporuje systémy pro komunikaci, podporu života a vědecké experimenty. Jaderná energie má potenciál výrazně prodloužit dobu trvání budoucích lunárních misí a jejich vědeckou hodnotu.  

Britská kosmická agentura UKSA  oznámila nové financování projektu mikroreaktoru ve výši 2,9 milionu liber, které umožní první demonstraci britského lunárního modulárního jaderného reaktoru. Navazuje na studii ve výši 249 000 liber, kterou britská kosmická agentura financovala v roce 2022.

Palivem by mohlo být helium – 3

Mikroreaktor je miniaturní reaktor typu plug-and-play, který lze snadno přepravit a postavit na Měsíci. Vývoj jaderného reaktoru pro měsíční základnu má zásadní význam pro umožnění dlouhodobé přítomnosti člověka na Měsíci. Měsíc má bohaté zdroje, například helium-3, které lze využít jako palivo právě pro jaderné reaktory.

Rolls-Royce není první společností, která vyvíjí jaderný reaktor pro Měsíc. Americká NASA pracuje už od roku 2015 na svém vlastním jaderném reaktoru pro Měsíc, nazvaném Kilopower reactor. Reaktor Kilopower je však mnohem větší než reaktor Micro-Reactor a je určen k zajištění energie pro lidskou misi na Mars. Micro-Reactor je naproti tomu menší a kompaktnější verze jaderného reaktoru, kterou lze snadno přepravit a postavit na Měsíci. Důležitost těchto projektů pro kolonizaci vesmírných těles je evidentní a proto na tyto technologie kladou vesmírné agentury velký důraz.

Ambice na stavbu trvalé základny si dělají nejen Spojené státy americké ve spolupráci s Evropou, ale také Čína a Rusko, které už dříve představily své vlastní plány na kolonizace Měsíce. Minimálně nad ruskými ambicemi panují v současnosti vzhledem k sankcím velké pochybnosti, Čína ale ukazuje, že má kapacity na to postavit se na start nových vesmírných závodů o Měsíc.

Přihlašte se k odběru a už Vám nic neunikne!

  • Každý týden přinášíme nejzásadnější zprávy z průmyslu, které by neměli uniknout váší pozornosti.

[adrotate group="3"]
[adrotate group="2"]

Nepřehlédněte

Více článků